Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Odbor školství, mládeže, tělovýchovy a sportu

Historie/History

Sympozium uměleckoprůmyslových škol Libereckého kraje je soutěžním setkáním pro žáky uměleckoprůmyslových oborů nejen z Libereckého kraje, nýbrž z celé republiky a dokonce i ze zahraničí. Od roku 2004, kdy byla položena tradice tohoto setkávání, proběhly v tříletých intervalech již čtyři tematicky různě zaměřené ročníky. Není náhodou, že se i přes mezinárodní svůj rozměr akce koná právě v Libereckém kraji. Sympozium navazuje na tradici a přítomnost sklářského, bižuterního a šperkařského průmyslu v tomto regionu a na fakt, že se může pochlubit jedinečnou koncentrací vzdělávání v uměleckých řemeslech.
Filosofií Sympozia je poskytnout mladým lidem vzdělávajícím se v podobných oborech příležitost, aby se mohli setkat a vyměnit si cenné zkušenosti. Účastníci si mohou vyzkoušet techniky a postupy, jimiž doposud nebyli zvyklí pracovat, případně mohou využívat obvyklých technik, ale v prostředí jiné školy a pod vedením jiných pedagogů. V neposlední řadě žáci mohou poměřit své dovednosti se svými vrstevníky z jiných škol. Obvykle po deset dní tak mladí lidé mohou pracovat v rozličných oborech jako je hutní tvarování skla, rytí a broušení skla, konstrukce svítidel a osvětlovadel, vytváření vitráží, malování skla, rytí kovů, umělecké odlévání kovů, kovářství a zámečnictví, zlatnictví, stříbrnictví nebo bižuterie a šperk. Autorkou loga Sympozia uměleckoprůmyslových škol je Lucie Chroustová (1984), která byla v době konání prvního ročníku soutěže studentkou Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě.
Hlavním tématem sympozia v roce 2004 byly STOPY/TRACES, v roce 2007 DOTEKY/TOUCHES, v roce 2010 ČTYŘI ŽIVLY/FOUR ELEMENTS, v roce 2013 KONTRASTY/CONTRASTS a v roce letošním jsou hlavním tématem HORIZONTY/HORIZONS.