Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Odbor školství, mládeže, tělovýchovy a sportu

2010

Sympozium uměleckoprůmyslových škol Libereckého kraje 2010

Třetí ročník Sympozia tentokrát proběhl netradičně na podzim, mezi 18. až 26. zářím 2010. Na společné téma Čtyři živly / Four basic elements tvořila sedmdesátka účastníků na sedmi školách a ve třinácti dílnách.

Setkání bylo slavnostně zahájeno v Městském divadle v Železném Brodu, kde u příležitosti 90. výročí založení zdejší sklářské školy probíhaly také sklářské slavnosti s názvem "Skleněné městečko". Po celý následující týden účastníci vesele tvořili a o odpoledních si užívali doprovodného programu, exkurzí, výletů a společenských akcí.

I tento ročník proběhl za mezinárodní účasti mladých tvůrců nejen ze sousedních zemí Slovenska a Německa, ale také ze vzdálenějšího Bulharska. Žáci sbírali zkušenosti, seznamovali se s novými postupy, jinými odbornými pedagogy a především také sami mezi sebou. Výsledkem je více než sedmdesát originálních výtvorů, z nichž odborná porota ocenila třináct (vždy jedno dílo z každé dílny). Své favority si mezi vzniklými artefakty vybrali také patroni dílen, a tak oceněných bylo ještě více.

Po slavnostním zakončení a předávání cen v Městském divadle v Novém Boru, byla v nedalekém Sklářském muzeu vernisáží slavnostně zahájena výstava všech děl vzniklých při této příležitosti. Ta oceněná byla po měsíc trvající výstavě převezena do stálých sbírek Severočeského muzea v Liberci, ostatní Liberecký kraj daroval školám, v jejichž dílnách vznikla.