Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Odbor školství, mládeže, tělovýchovy a sportu

Hry IV. zimní Olympiády dětí a mládeže České republiky 2010

 

 

Hry IV. zimní Olympiády dětí a mládeže České republiky 2010

 
Dne 31. ledna 2010 byly v liberecké Tipsport aréně zahájeny Hry IV. zimní olympiády dětí a mládeže České republiky 2010 a na dobu pěti dnů se tak rozhořel nad zimními sportovišti v Libereckém kraji pomyslný olympijský oheň. Sportovci ze všech 14 krajů dostali opět možnost poměřit mezi sebou své síly, dovednosti a schopnosti v deseti sportech. Závodilo se v alpských disciplínách, běhu na lyžích, biatlonu, krasobruslení, ledním hokeji, rychlobruslení, severské kombinaci, skoku na lyžích, snowboardingu, tanci a výtvarné soutěži. Liberecký kraj reprezentovala výprava čítající 84 sportovců, 21 trenérů a 2 vedoucí výpravy, celkem 107 osob. Slavnostního zahájení se výprava zúčastnila v jednotném sportovním oblečení, které na základě výběrového řízení speciálně pro hry vyrobila v Jablonci nad Nisou firma Sportex – PRO s.r.o.
 
Liberecký kraj roli jednoho z favoritů celé olympiády začal naplňovat již od prvního závodního dne a s každým proběhnutým závodem se jeho pozice zdála být stále pevnější a pevnější. Sportovní naděje z Libereckého kraje získaly celkem 53 medailí, z toho 24 zlatých (6 ve skoku na lyžích, 5 v rychlobruslení, 4 v běhu na lyžích, 3 v biatlonu, 3 v alpských disciplínách a 1 v krasobruslení), 16 stříbrných (5 ve skoku na lyžích, 4 v běhu na lyžích, 3 v severské kombinaci, 2 v biatlonu a 2 alpských disciplínách) a 13 bronzových (3 ve skoku na lyžích, 3 v severské kombinaci, 2 v běhu na lyžích, 2 v biatlonu, 2 v alpských disciplínách a 1 v taneční soutěži).
 
Nejlepšími sportovci výpravy se stali doslova nepolapitelní Matouš Bělohorský (rychlobruslení - 5 zlatých), Pavlína Pacholíková a Dominika Hanušová (běh na lyžích – 2 zlaté a 1 stříbrná), Erika Jislová (biatlon – 2 zlaté a 1 stříbrná) a Dominika Drozdíková (alpské disciplíny – 2 zlaté a 1 stříbrná). Kompletní sadu medailí si z olympiády dětí a mládeže odvezli Markéta Davidová (biatlon) a Jan Kučera (alpské disciplíny).
 
Obdiv a uznání si však zaslouží nejen všichni medailisté, ale i ostatní členové výpravy, kteří do posledních metrů, setin a sil bojovali o co nejlepší umístění. Velké poděkování si za svou práci zaslouží všichni trenéři, kteří se snažili ze svých svěřenců dostat to nejlepší, a rodiče, kteří své ratolesti nenechali na holičkách a přišli je podpořit k velkým výkonům.
 
Výprava Libereckého kraje nakonec obsadila 1. místo v hodnocení krajů se ziskem 175 bodů. Na druhém místě skončil Jihomoravský kraj s počtem rovných 100 bodů a 91 bodů si odvezli sportovci z Kraje Vysočina na třetím místě.
 
Zvláštní poděkování pak patří pořadatelům z Libereckého kraje, kteří se zasloužili o samotné uskutečnění olympiády. Věříme, že se projekt olympiády dětí a mládeže stane vrcholnou akcí této věkové kategorie a bude přinášet mnoho krásných sportovních okamžiků.
 
Celkový přehled dosažených úspěchů reprezentantů Libereckého kraje:
 
Další informace na: Pohár ODM 2010     Alpské lyžování     Běh na lyžích     Biatlon
 
Krasobruslení     Rychlobruslení     Severská kombinace     Skoky na lyžích
 
Taneční pár