Studenti z Libereckého kraje excelovali na celostátní přehlídce Středoškolské odborné činnosti

26. 06. 2017

Obrovským úspěchem studentů z Libereckého kraje v celorepublikové soutěžní přehlídce odborných prací žáků středních škol v rámci 39. ročníku Středoškolské odborné činnosti je první místo Matěje Štágla z Gymnázia v České Lípě v oboru Informatika. Jeho práce s názvem „Simplex RPG Engine“ získala kromě hlavní ceny poroty další významná ocenění, například cenu rektora ČVUT a cenu děkana Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, rovněž byla zařazena do širší nominace na účast v zahraniční soutěži a na cenu Učené společnosti ČR.

„Úspěšnost našich středoškoláků podtrhují také dvě druhá místa žáků Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické a Vyšší odborné školy v Liberci - Pavla Šafáře - obor Elektrotechnika, elektronika a telekomunikace a Martina Lanka - obor Pedagogika, psychologie, sociologie a problematika volného času a třetí místo Barbory Hálkové, studentky Střední průmyslové školy stavební v Liberci - obor Geologie a geografie,“ říká Petr Tulpa, náměstek hejtmana LK pro školství, mládež, tělovýchovu, sport a zaměstnanost.

Na přehlídce, která se konala 16. - 18. června v jihomoravských Boskovicích reprezentovalo Liberecký kraj celkem 15 talentovaných středoškoláků, vítězů krajského kola. Přehlídka Středoškolské odborné činnosti je víceoborová soutěž vyhlašovaná Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, jejíž nedílnou součástí jsou obhajoby soutěžních prací před odbornou porotou a veřejným publikem. Organizátorem a hostitelem tohoto ročníku soutěže se stala Vyšší odborná škola zdravotnická a ekonomická a Střední škola, Hybešova 53, Boskovice.

„Blahopřeji nejen medailistům, ale i ostatním reprezentantům Libereckého kraje v celostátním finále soutěže SOČ k dosaženým výsledkům, neboť již postup z krajského kola vyjadřoval kvalitu a vysokou úroveň zpracování daného odborného tématu či problematiky. Úspěšnost celé výpravy dokazuje i fakt, že Liberecký kraj byl hodnocen jako třetí nejlepší kraj v umístění žáků hned po Jihomoravském kraji a Hlavním městu Praha. Přeji všem mnoho úspěchů v dalším studiu a hezké prožití nadcházejících prázdnin,“ dodává Tulpa.

Kompletní seznam účastníků celostátního kola SOČ za Liberecký kraj

Název práce

Obor

Příjmení

Umístění

Paradoxy teorie relativity

obor č. 2

Čeněk

Žid

15. místo

Cyklus křemíku v přírodě

obor č. 3

Michaela

Grobarčíková

Gymnázium Česká Lípa

10. místo

Antibakteriální vlastnosti sekundárních metabolitů lišejníků

obor č. 4

Lenka

Niesigová

Gym. FXŠ Liberec

10. místo

Digitální model terénu snadno, rychle a přesně

obor č. 5

Barbora

Hálková

SPŠ stavební Liberec

3. místo

Souvislost mezi citlivostí k PTC a potravními preferencemi

obor č. 6

Adam

Pudil

Gym. a SOŠPp Liberec

9. místo

Trichinelóza a její výskyt v České republice

obor č. 7

Valerie

Šebestová

Podještědské g. Liberec

9. místo

Návrh kyvadlových hodin a výroba prototypu

obor č. 9

Vojtěch

Kopecký

8. místo

Anna

Luciová

Procesorem řízený napájecí zdroj

obor č. 10

Pavel

Šafář

2. místo

Adaptace sklepních prostorů v Appeltově domě.

obor č. 11

David

Mynář

SPŠ stavební Liberec