Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Město, ve které žijeme

03. 10. 2017

V Liberci si vyzkouší jedinečnou akci nazvanou Občanem na 72 hodin. Již od 1. září probíhá sběr nápadů a námětů na zlepšení života a veřejného prostoru v Liberci prostřednictvím webové aplikace na72hodin.cz. Do této akce se může zapojit kdokoli, avšak lidé do 30 let věku mohou získat i finanční příspěvek na realizaci a podporu mentora při realizaci akce. Sběr nápadů bude probíhat do 15. 10. 2017.

,,Chceme tím dosáhnout toho, aby se lidé aktivně zapojili do tvorby místa, ve kterém žijí. Být občanem není jen o placení poplatků, daní a občasné účasti u voleb. Je to více o tom, že se můžeme sami aktivně zapsat do podoby našeho města a kvality života v něm,“ sděluje hlavní myšlenku Antonín Ferdan, iniciátor projektu.  Projekt cílí primárně na středoškolskou či vysokoškolskou skupinu obyvatel, ale nezavírá se ani před mladšími a staršími. ,,Pro nás je důležité, že někdo má konkrétní nápad, chce něco měnit, a bude to mít dopad právě na Liberec. Myslíme si, že je to akce ideální pro školy, školní parlamenty, ale i skauty či nezávislé umělce,“ přibližuje Alena Třebická, jedna z organizátorek projektu. 

Podobná akce se již v České Republice uskutečnila v rámci projektu Dobrovolníkem na 72 hodin. I tentokrát budou podporovány dobrovolnické aktivity, ale i besedy, diskuse, benefiční koncerty a zkrášlování veřejného prostoru. ,,Sami plánujeme i sestavení sítě knihobudek, se kterou jsme již začali. Lidé mohou najít třeba Knihobudky v prostorech Krajské nemocnice Liberec. Co by se nám třeba i líbilo, je vytvoření mobilní aplikace na vytipování míst pro umístění okrasných květin, nebo aplikace na monitorování tzv. brownfieldů,“ říká Dagmar Ferdanová, organizátorka Živých knihoven v Liberci.  

Liberec je město plné kreativních a šikovných lidí, každý se může zapojit a přinést městu něco dobrého. ,,Rádi pomůžeme s každou drobností, nebo i větší věcí. Je to jen o tom dát ostatním vědět, že taková myšlenka existuje. Proto plánujeme v průběhu října setkání všech těchto lidí. K tomu je však potřeba, aby nám napsali a my jim mohli pomoci naším know-how, a díky Erasmus+ i finančně,“ shrnuje Antonín Ferdan. Patrony projektu jsou mimo jiné zpěvák a moderátor Jakub Děkan, Ivan Langr či hejtman kraje Martin Půta.

Více informací: www.na72hodin.cz; antonin.ferdan@gmail.com

Zdroj: LOS - Liberecká občanská společnost, z. s., tisková zpráva

Mgr. Fulková Andrea
andrea.fulkova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226332
Mobil: 739541549

Zadejte text