Liberecký kraj ocenil talentované žáky

• 09. 12. 2019 00:00
  • Magazín

Multimediální sál krajského úřadu hostil v úterý 3. prosince talentované žáky středních a základních škol. Ti získali ocenění za úspěšnou reprezentaci regionu na celostátních i mezinárodních soutěžích a přehlídkách v minulém školním roce. Poděkování přijali z rukou náměstka Petra Tulpy.

Celkem se v budově krajského úřadu sešlo 22 žáků. Slavnostního oceňování se zúčastnil náměstek pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti Petr Tulpa a vedoucí odboru školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Jiřina Princová.

Ve školním roce 2018/2019 se školních kol soutěží v Libereckém kraji zúčastnilo více než 17 tisíc žáků, z nichž dále postoupilo do okresních kol a krajského klání téměř 800 žáků. Do celostátního finále se pak probojovalo 120 dětí.

„Vezmeme-li v úvahu, že Liberecký kraj patří co do počtu obyvatel mezi ty nejmenší, tak taková účast a úspěšnost žáků v kláních na republikové i mezinárodní úrovni svědčí o skutečně vysoké úrovni odborné přípravy, ale i motivaci žáků v našem kraji. Za to patří díky hlavně pedagogům, kteří odvádějí kus pořádné práce,“ uvedl náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti Petr Tulpa.

Mezi oceněnými dominoval Jakub Strašlipka z Gymnázia F. X. Šaldy v Liberci, který ke svým dosavadním úspěchům připojil stříbrnou medaili na Mezinárodní olympiádě věd o Zemi – IESO (INTERNATIONAL EARTH SCIENCE OLYMPIAD) v jihokorejském městě Daegu, 1. místo v celostátním finále Zeměpisné olympiády v kategorii žáků 1. až 4. ročníků středních škol, dále reprezentaci kraje v celostátním finále Geologické a Logické olympiády. Jakub byl za svoje úspěchy oceněn ze strany Libereckého kraje již počtvrté.

Čest svému kraji na mezinárodní úrovni udělala rovněž Kateřina Bezányiová z Gymnázia U Balvanu z Jablonce nad Nisou, která získala stříbrnou medaili na Mezinárodní Biologické olympiádě v maďarském Szegedu a 2. místo v celostátním kole Biologické olympiády v kategorii žáků 3. a 4. ročníků středních škol.

V neposlední řadě se může svým úspěchem pyšnit Jaroslav Urban ze Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické a Vyšší odborné školy v Liberci, který na základě 3. místa v celostátním finále EXPO SCIENCE AMAVET s projektem Obarvování černobílých fotografií pomocí neuronové sítě, reprezentoval ČR na soutěži INTERNATIONAL SCIENCE AND ENGINEERING FAIR v arizonském Phoenixu.

jméno a příjmení

škola

umístění v celostátním/mezinárodním kole soutěže:

Jakub Strašlipka

Gymnázium F. X. Šaldy v Liberci

1. místo Zeměpisná olympiáda, kategorie D; Mezinárodní olympiáda věd o Zemi, Jižní Korea

Kateřina Bezányiová

Gymnázium U Balvanu, Jablonec nad Nisou

2. místo Biologická olympiáda, kategorie A; Mezinárodní Biologická olympiáda, Maďarsko

Jaroslav Urban

Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická a Vyšší odborná škola v Liberci

3. místo Soutěž vědeckých a technických projektů EXPO SCIENCE AMAVET; Mezinárodní Intel ISEF (AMAVET)