Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Kraj podpoří Dětskou univerzitu částkou půl milionu korun

06. 09. 2023

Již 14. ročník Dětské univerzity při Technické univerzitě v Liberci podpoří Liberecký kraj částkou 500.000 korun. Projekt Dětská univerzita je celoroční neformální volnočasové vzdělávání mládeže ze základních a středních škol v technických a přírodovědných oborech.

„Dětskou univerzitu podporuje Liberecký kraj dlouhodobě. Každoročně se projektu účastní 100 až 120 žáků převážně ze základních škol, kteří projdou registrací. V loňském roce absolvovalo celý školní rok 80 žáků,“ uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Vzdělávání v kurzech Dětské univerzity je vzhledem k nutnému technickému vybavení a personálnímu zabezpečení kurzů velmi nákladné oproti jiným volnočasovým aktivitám. „Činnost Dětské univerzity proto dříve podporovaly finanční prostředky z operačních programů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. V posledních letech je ale její fungování možné jen pouze díky každoroční dotaci Libereckého kraje, která mimo jiné dovoluje účast všem vhodným zájemcům bez ohledu na jejich socioekonomický status. Můžeme tak dofinancovat pro rok 2023/2024 další aktivity a také snížit výši příspěvku rodičů na sociálně únosnou částku 3.000 korun za jedno dítě v jednom kurzu. Současně umožníme pořídit materiál pro technické kurzy, obnovit specializované vybavení a pokrýt mzdové náklady odborných lektorů,“ vysvětlil náměstek Čeřovský.

Obdobně jako v předchozích ročnících budou žáci v kurzech využívat přístrojové vybavení a jejich učiteli budou zaměstnanci pedagogické fakulty Technické univerzity v Liberci a partnerské Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Liberec.

Ve školním roce 2023/2024 se počítá s otevřením kurzů v přibližně 10 oblastech pokrývajících problematiku robotiky, mikroelektroniky, moderních strojírenských technologií, aplikované matematiky, fyziky a chemie, mikrobiologie, biomedicíny či veřejného zdraví. Nově bude otevřen kurz nanotechnologií. Celková roční hodinová dotace přímé výuky na jednoho účastníka je v rozsahu od 50 do 100 hodin dle varianty celoročních kurzů. Kurzy jsou určeny žákům základních a středních škol ve věku od 9 do 18 let.

„Přestože je Dětská univerzita určená i středoškolákům, většinu účastníků kurzů tvoří žáci základních škol, a to z 99 %. Téměř polovina účastníků je z libereckých škol, ostatní dojíždí na výuku z dalších tří okresů kraje. Největší zájem je standardně o kurzy robotiky, elektrotechniky a elektroniky. O oblibě projektu svědčí i fakt, že registrace do aktuálního školního roku začala 4. září 2023 a již druhý den jsme měli 70 registrovaných zájemců,“ uzavřel Čeřovský.

 

 

Mgr. Filip Trdla
tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu
filip.trdla@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226307
Mobil: 770134419

Zadejte text