Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Hosté z Normandie navštívili krajský úřad

09. 08. 2018

Návštěva dvou desítek hostů z francouzského města Demouville, které je partnerem městyse Zásada, proběhla pod záštitou hejtmana Libereckého kraje ve středu 1. srpna. Na krajském úřadě je přivítal náměstek hejtmana Petr Tulpa. Cílem projektu je podpora vzájemné spolupráce česko-francouzských partnerských obcí a výměna zkušeností v oblasti kultury, historie, tradic a fungování státní správy.  Výměnný pobyt se konal již po čtvrté.

„Jsem rád, že takovéto projekty probíhají. Výměna zkušeností na mezinárodní úrovni vždy přináší prospěch pro obě strany. Liberecký kraj může přispět drobnou podporou akce, přijetím hostů na kraji, představením Libereckého kraje a diskusí o fungování státní správy. A tak vedle oficiálního úspěchu akce jsem nabyl přesvědčení, že neformální přijetí hostů splnilo svůj účel – poznat lidi v jiné republice v jejich normálním životě,“ uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana Libereckého kraje.

Jedná se o výměnný pobyt mezi městysem Zásada a francouzským městečkem Demouville, které se nachází v Normandii, poblíž města Caen. Hosty tvoří zpravidla francouzské rodiny nebo části rodin. Ubytování jsou v českých rodinách, převážně v Zásadě, a dále také v Loužnici, Držkově, Velkých Hamrech a Jablonci nad Nisou.

Pobyt, který trval od 31. 7. do 7. 8. 2018, se koná se již počtvrté, původně byl orientován pouze na mládež, tedy žáky ZŠ Zásada, a poté se rozšířil i na dospělé. Na oficiální úroveň povýšila toto partnerství smlouva, která byla podepsána v prosinci 2013 starostkou městyse Zásada a starostou města Demouville.

Souběžně s výměnnými pobyty rodin jsou organizovány i výměnné pobyty francouzské strany ve spolupráci se ZŠ Zásada a školou v Demouville. Organizačně zajišťuje akci ředitel Gymnázia u Balvanu v Jablonci nad Nisou Jiří Kozlovský.  

Návštěvníci zavítali v průběhu své cesty v Libereckém kraji kromě krajského úřadu také na Sychrov, do Jablonce na exkurzi ve firmě Preciosa Ornela či na Černou Studnici.

Mgr. Filip Trdla
filip.trdla@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226307

Zadejte text