Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Odbor školství, mládeže, tělovýchovy a sportu

Sympozium uměleckoprůmyslových škol Libereckého kraje

logo

Základní informace o Sympoziu  

Sympozium uměleckoprůmyslových škol Libereckého kraje je soutěžním setkáním pro žáky uměleckoprůmyslových oborů nejen z Libereckého kraje, nýbrž z celé republiky a dokonce i ze zahraničí. Od roku 2004, kdy byla položena tradice tohoto setkávání, proběhly v tříletých intervalech již tři tematicky různě zaměřené ročníky.

Není náhodou, že se i přes mezinárodní rozměr akce koná právě v Libereckém kraji. Sympozium navazuje na tradici a přítomnost sklářského, bižuterního a šperkařského průmyslu v tomto regionu a na fakt, že se může pochlubit jedinečnou koncentrací vzdělávání v uměleckých řemeslech.

Filosofií Sympozia je poskytnout mladým lidem vzdělávajícím se v podobných oborech příležitost, aby se mohli setkat a vyměnit si cenné zkušenosti. Účastníci si mohou vyzkoušet techniky a postupy, jimiž doposud nebyli zvyklí pracovat, případně mohou využívat obvyklých technik, ale v prostředí jiné školy a pod vedením jiných pedagogů. V neposlední řadě žáci mohou poměřit své dovednosti se svými vrstevníky z jiných škol.

Obvykle po deset dní tak mladí lidé mohou pracovat v rozličných oborech jako je hutní tvarování skla, rytí a broušení skla, konstrukce svítidel a osvětlovadel, vytváření vitráží, malování skla, rytí kovů, umělecké odlévání kovů, kovářství a zámečnictví, zlatnictví, stříbrnictví nebo bižuterie a šperk.

Autorkou loga Sympozia uměleckoprůmyslových škol je Lucie Chroustová (1984), která byla v době konání prvního ročníku soutěže studentkou Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě.